ADAN Zarządzanie Nieruchomościami Opole

Pluskwy domowe – poważny problem

Do naszych domów pluskwy przynosimy często sami na ubraniach (nie są oznaką brudu), najczęściej z miejsc publicznych (np. hotel, szpital, komunikacja miejska, kino, używane meble). Nie łatwo jest je wykryć gdyż żerują w ciągu nocy, żywią się ludzką krwią pozostawiając swędzące czerwone ślady. Nie jest się ich łatwo pozbyć.

Pluskwy – skąd się biorą w naszych mieszkaniach?!

Pluskwa nie wtargnie do naszego domu przez okno. Do jej rozprzestrzeniania przyczyniają się niczego nieświadomi ludzie. Po prostu sami przenosimy pluskwy, nawet o tym nie wiedząc. Które zachowania niosą ryzyko przeniesienia pluskwy?

  • Noclegi w zapluskwionym miejscu – tak naprawdę pluskwy mogą być wszędzie, gdzie są łóżka. W hotelach, pensjonatach, motelach, akademikach, internatach, szpitalach i wielu innych miejscach. Skąd się tam wzięły? Zostały przyniesione przez inne osoby i już zostały, mając stały dostęp do pokarmu, jakim jest ludzka krew. W miejscach tych przebywa wiele osób i wciąż przewijają się nowe. To wystarczy do rozprzestrzeniania się pluskiew. Tak naprawdę przed atakiem pluskiew nie chroni nas liczba gwiazdek przy nazwie hotelu czy prestiż miejsca noclegowego. Pluskwy zdarzają się, i to całkiem często, nawet w ekskluzywnych hotelach. I paradoksalnie nie jest to winą zaniedbań, lecz błyskawicznej adaptacji pluskiew do nowych warunków oraz ich odporności na głód. Wystarczy jedna, aby cały hotel miał problem.
  • Przyjęcie używanych mebli lub ubrań, w których ukryta jest pluskwa – czasem znajomi obdarowują nas używanym sprzętem lub ubraniami. Jeśli dokładnie ich nie przejrzymy: nie wyczyścimy i nie wypierzemy, możemy paść ofiarą ataku pluskwy ukrytej w używanych akcesoriach. W naszym domu znajdzie dobre warunki do rozmnażania.
  • Przeprowadzka – może się zdarzyć, że przeprowadzimy się do mieszkania, w którym są już pluskwy. Nawet jeśli nastąpi wymiana wszystkich rzeczy i remont, nie ma gwarancji, że pluskwy zostaną usunięte, najprawdopodobniej tak się nie stanie.
  • Przenocowanie u siebie znajomych, którzy mają problem z pluskwami – znajomi mogą nawet nie wiedzieć, że w ich ubrania wczepiły się pluskwy. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one w łóżku, w którym spali i będą gryzły kolejne osoby, które się do niego położą, rozmnażając się przy tym.
  • Pobyt w miejscu, w którym są tapicerowane meble i przewija się dużo ludzi: w pociągu, autobusie, samolocie, w SPA, kinie, teatrze, operze – ludzie, którzy mają problem z pluskwami, nieświadomie, na swoich ubraniach, roznoszą pluskwy. Pluskwom wystarczy kawałek tapicerowanego mebla, aby się na nim zaczepić. Czeka wówczas na kolejną ofiarę, a o nią w tak ruchliwych miejscach nietrudno.

Natura wyposażyła pluskwy w specjalne haczyki na odnóżach. To właśnie dzięki nim z taką łatwością utrzymują się na nierównych powierzchniach, przyczepiają się do tapicerek oraz ubrań, skąd przechodzą na swoje ofiary.

Więcej informacji pluskwy.info