ADAN Zarządzanie Nieruchomościami Opole

Mieszkanie – nasza twierdza… czy na pewno?

Bezpieczny dom, bezpieczne mieszkanie

Mimo, że naszym pragnieniem jest bezpieczny dom, to życie przynosi różne wydarzenia, które każą nam zwiększyć swoją czujność i utracić pewność, że nasze mieszkanie, to nasza twierdza

Niepokojące sygnały

Jeśli zauważasz kręcące się w okolicy Twojego domu osoby nieznane, a może odebrałeś ostatnio serię głuchych telefonów o różnych porach dnia, może być to sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, być może przestępcy interesują się Twoim mieszkaniem.Jeszcze większą czujność powinna wzbudzić zapałka wetknięta w zamek albo ślady pod drzwiami np. niedopałki papierosów. Takie elementy wskazuje policja rozpracowująca włamywaczy. Włamywacze – fachowcy tygodniami potrafią prowadzić obserwację domu czy mieszkania i poznawać zwyczaje domowników. Mało tego, dokładnie wiedzą, co znajduje się w mieszkaniu i po co „warto” się włamać.

Nieuwaga i brak czujności

Spora jest również grupa złodziei – amatorów, którzy włamują się, bo mają taką okazję, którą oczywiście stwarzają mieszkańcy. Czasami jest to uchylone okno lub niezamknięte przez nieuwagę drzwi. Często do takich włamań dochodzi w nocy, kiedy mieszkańcy są mniej czujni, bo zwyczajnie śpią.

Breloczki szpiegowskie

Jedną z metod szpiegowania mieszkańców jest breloczek z wbudowanym czipem, który pozwala złodziejom określić nasze położenie. Dowiadują się, kiedy opuszczamy mieszkanie i dokonują włamania. Takie „urządzenia” rozdawane są często pod pozorem akcji promocyjnych np. na stacjach benzynowych. Potencjalne ofiary są prawdopodobnie wcześniej typowane. Mogą to być np. osoby, które jeżdżą drogimi samochodami.

Sąsiad nasz ratunek

Dobrosąsiedzkie układy mają wiele plusów. W kontekście kradzieży dobry, czujny sąsiad jest nieoceniony. Pamiętajmy o powiadomieniu sąsiada o dłuższych wyjazdach np. wakacyjnych, ale zawrzyjmy również „sąsiedzki układ” wzajemnej uwagi na swoje mienie. Jako sąsiedzi powinniśmy znać swoje nawyki i zwyczaje dotyczące godzin pracy, cyklicznych wyjazdów czy wyjść. Poprośmy niech zwróci uwagę na mieszkanie oraz wyjmuje ze skrzynki lub zdejmuje z klamki drzwi ulotki W przypadku niepokojących wydarzeń sąsiad na pewno zareaguje. Zainteresuje się „przybyszem”, który pragnie odwiedzić nasze mieszkanie.

System alarmowy

Jeśli nie możemy liczyć na sąsiada, to może sprawdzi się system alarmowy. Może on oczywiście być powiadomieniem o możliwym niebezpieczeństwie, ale niekoniecznie musi odstraszyć włamywacza.

Instalacja monitoringu

Zainstalowanie monitoringu nie odstraszy włamywacza, ale pozwoli go odnaleźć. Mieszkając w bloku można skorzystać z usług ochrony. Można z tym zwrócić się do Administratora budynku.