ADAN Zarządzanie Nieruchomościami Opole

Domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania

Przed nami kolejny upalny dzień. IMGW prognozuje, że temperatura wzrośnie dziś nawet do 33 stopnie. Co więcej, żar lejący się z nieba będzie nagrzewał nasze mieszkania co najmniej do końca tygodnia. Jak ochłodzić dom, kiedy termometry wskazują powyżej 30 stopni?
Upały w Polsce. Jak schłodzić mieszkanie domowymi sposobami?

Najprostszym sposobem na ochłodzenie mieszkania w czasie upałów jest użycie klimatyzacji lub wiatraka. Nie każdy jednak ma w domu taki sprzęt. Co więcej, lekarze ostrzegają, że długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może powodować przeziębienia, nieżyt górnych dróg oddechowych, a także wysuszać skórę. Istnieje jednak alternatywa dla klimatyzacji i wiatraków. Aby ochłodzić mieszkanie, można zastosować domowe sposoby, które nie mają negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upalnego lata? Domowe sposoby na wysokie temperatury

Aby ograniczyć nagrzewanie powietrza w mieszkaniu, należy pamiętać o zasłanianiu okien żaluzjami, roletami lub zasłonami. W ciągu dnia warto także zamykać okna, aby gorące powietrze nie dostawało się do wnętrza domu. Jeżeli chcemy przewietrzyć mieszkanie, warto zrobić to późnym wieczorem lub w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. Dzięki temu wpuścimy do domu chłodniejsze i świeższe powietrze.

Aby ochłodzić mieszkanie, warto zastosować coś, co będzie pochłaniać energię słoneczną, a jednocześnie nawilżać powietrze w pokoju. Może to być np. mokry ręcznik lub inny materiał rozwieszony na suszarce na pranie. Parująca z tkaniny woda schładza i nawilża powietrze, powodując, że temperatura we wnętrzu może obniżyć się o 2-3 stopnie. Przydatne mogą okazać się także nawilżacze, których używamy zimą, wieszając je na kaloryferach. Latem również będą nawilżać powietrze i przyczynią się do spadku temperatury.

Jeżeli chcemy, aby w naszym mieszkaniu było chłodniej, warto wypełnić je roślinami. One również nawilżają powietrze i obniżają temperaturę we wnętrzu domu. Nasadzenie roślin na balkonie i w mieszkaniu może być czasochłonne i dość kosztowne, jednak jest to inwestycja na lata, która sprawi, że kolejne upalne lato będzie łatwiejsze do zniesienia.

Żródło wiadomosci.gazeta.pl